Grób Pański
Grób, do którego złożono Jezusa znajduje się kilkadziesiąt metrów od Kalwarii. Mieści się dokładnie pod rotundą, zwaną Anastasis (Zmartwychwstanie) i jest obudowany edykułą Grobu. Tak jak kaplica Śmierci na Krzyżu jest pod opieką greckich mnichów prawosławnych.
Grób po raz pierwszy odkryto i zabezpieczono w 326 roku, co potwierdzają ostatnie badania prowadzone w 2016. Na autentycznym łożu pogrzebowym, gdzie złożono ciało Chrystusa, leży płyta skalna z wyrytym krzyżem, pochodząca z czasów rzymskich, obudowana masywnym marmurowym grobowcem, którego płyty dotykają ręce milionów pielgrzymów, którzy po odstaniu w długiej kolejce, mogą na chwilę przyklęknąć tam, gdzie miał miejsce cud Zmartwychwstania.
Wigilia Paschalna
Katolicka Wigilia Paschalna w Bazylice Grobu Pańskiego, zwanej też Kościołem Zmartwychwstania, zwyczajowo ma miejsce o 7:30 w Wielką Sobotę. To stąd z samego rana płynie do wiernych radosna wiadomość: „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!” W tym roku nie będzie Eucharystii koncelebrowanej, tak jak w ubiegłym, przez stu kapłanów. Odebrano nam to, do czego przywykliśmy i uznaliśmy za naturalne i nam należne. W niczym nie zmienia to jednak istoty rzeczy – tak jak przez wieki, tak i dziś celebrujemy Wielkanoc, bo Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, a Jego grób, okryty imponującą rotundą Anastasis, jest pusty.
Przy pisaniu tekstu korzystałam, za uprzednią zgodą, z książki autorstwa naszego znakomitego przewodnika po Ziemi Świętej, ks. Ryszarda Kempiaka SDB, zatytułowanej Śladami Jezusa Chrystusa. Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Notatki od przewodnika
Zdjęcia: Marta i Rafał Karpińscy
Leave a Reply