Podstawą słynnej przyprawy maggi jest lubczyk, a właściwie wywar z jego liści i łodyg. Przedstawiam Wam najlepszy sprawdzony przepis, jak zrobić domową maggi bez chemicznych dodatków. Do złudzenia przypomina ten smak, który znamy. Przyprawa ta jest świetnym dodatkiem do wszelkich dań. Gorąco zachęcam do jej zrobienia.
Składniki:
2 cebule, pokrojone na większe kawałki
1 korzeń pietruszki, pokrojony na większe kawałki
1/4 dużego selera, pokrojony na większe kawałki
2 średnie marchewki, pokrojone na większe kawałki
1 wielka gałąź lubczyku z liśćmi i z grubą łodygą
500 ml wody
5 liści laurowych
10 ziaren ziela angielskiego
40 g soli
5 g słodkiej papryki
5 g pieprzu
4 ząbki pokrojonego czosnku
30 g cukru
Wykonanie:
Nagrzej piekarnik na 180 stopni Celsjusza.
Obierz i pokrój na większe kawałki warzywa – cebule, pietruszkę, seler. Oberwij listki lubczyku od łodygi. Łodygi pokrój na kawałki i dorzuć do pokrojonych warzyw. Wyłóż wszystko na blachę do pieczenia. Włóż warzywa i łodygi lubczyku (bez listków) do piekarnika i piecz 20 -30 minut (warzywa mają się przypiec, ale nie spalić, jeśli się spalą cała przyprawa będzie gorzka).
Wyciągnij z piekarnika, zalej 500 ml wody i dodaj liście laurowe, ziele angielskie. Gotuj 30 minut na małym ogniu. Odstaw na 2-3 godziny. Po tym czasie przecedź przez sitko. Odstaw.
W drugim garnku karmelizuj 30 g cukru (najlepiej na teflonowej patelni, żeby cukier ładnie się rozpuścił i nie przywierał do dna patelni). Do skarmelizowanego cukru dolej przecedzony wywar, dodając sól, słodką paprykę, pieprz, oberwane wcześniej z łodygi liście lubczyku i ząbki pokrojonego czosnku. Gotuj 15 min., odstaw do ostygnięcia. Przecedź wywar i przelej do słoików lub jakiegokolwiek zamykanego szklanego pojemnika.
Maggi może stać w lodówce 6 miesięcy, jeśli chcesz przechowywać ją dłużej, wcześniej trzeba ją pasteryzować.
Smacznego
Inspiracja – Krystyna Rozpędowska z Villa Greta
Foto: Autorka
Leave a Reply