W 1905 roku w rodzinie rolników Stanisława i Marianny Kowalskich, na świat przychodzi Helenka. Jest 3 dzieckiem, spośród 10. Jak to zacnie praktykowano, zostaje ochrzczona dwa dni później.
W dzieciństwie ciężka praca była jej codziennością. Ukończyła tylko 3 klasy , by nauczyć się podstaw: pisania, czytania i liczenia. Później ciężko pracuje z rodzicami, a następnie zarobkowo – najpierw w Aleksandrowie Łódzkim, następnie w Łodzi, aż ostatecznie w Warszawie, gdzie podejmuje liczne próby wstąpienia do wspólnoty zakonnej. Zgodę otrzymuje w zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, lecz pod warunkiem wpłacenia posagu. Helena przez rok pracuje, by zarobić na wspomniany posag.
Wstępuje do zakonu 1 sierpnia 1925 roku. Helena ma wtedy 20 lat. Pełni obowiązki jako kucharka, ogrodniczka i furtianka. Obiera imię zakonne – Maria Faustyna. W Zgromadzeniu przeżyła 13 lat przebywając w wielu domach: w Warszawie, Płocku,Wilnie i najdłużej w Krakowie.
„Zapiski s. Faustyny zawdzięczamy ks. Michałowi Sopoćko, który jako spowiednik nałożył na nią ten obowiązek. Owy kapłan potem staje się błogosławionym kościoła katolickiego. „Zasadniczym zadaniem Siostry Faustyny było przekazanie Kościołowi i światu orędzia Miłosierdzia, które jest przypomnieniem biblijnej prawdy o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, wezwaniem do zawierzenia Mu swego życia i czynnej miłości wobec bliźnich. Jezus nie tylko ukazał jej głębię swego miłosierdzia, ale także przekazał nowe formy kultu: obraz z podpisem Jezu, ufam Tobie, święto Miłosierdzia, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę w chwili Jego konania na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia. Do każdej z nich, a także do głoszenia orędzia Miłosierdzia przywiązał wielkie obietnice pod warunkiem troski o postawę zaufania Bogu, czyli pełnienia Jego woli, oraz świadczenia miłosierdzia bliźnim.” [za faustyna.pl].
Zmagała się z chorobą płuc i przewodu pokarmowego, jednak cierpienia całkowicie ofiarowała w intencji nawrócenia grzeszników. Zmarła 5 października 1938, do końca będąc świadomą.
18 kwietnia 1993 odbyła się beatyfikacja Faustyny, której dokonał papież Jan Paweł II. „Jej „Dzienniczek” nazwał ewangelią miłosierdzia pisaną w perspektywie XX wieku, która pozwoliła ludziom przetrwać niezwykle bolesne doświadczenia tych czasów. Orędzie to – powiedział Ojciec Święty Benedykt XVI – jest rzeczywiście głównym przesłaniem naszych czasów: miłosierdzie jako Boża moc, jako Boża granica dla zła całego świata.” [za faustyna.pl]
Leave a Reply