Co myślisz, gdy słyszysz określenie „siostra zakonna”, albo gdy spotykasz siostrę zakonną w autobusie? Czy rozmawiałaś/ rozmawiałeś kiedyś z zakonnicą?
Pytam, bo mało która profesja wiąże się z tak mocno zakorzenionymi negatywnymi stereotypami. Rozprawia się z nimi Marzena Juraczko (dziennikarka z ponad dwudziestoletnim stażem, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego) w książce o wymownym tytule Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi. Każdemu ze spotkań towarzyszą piękne fotograficzne portrety autorstwa Mariusza Szachowskiego.
Dzięki tej lekturze można poznać odpowiedzi na szereg pytań, niekoniecznie bezpośrednio zadanych przez panią Juraczko, takich jak: „Dlaczego warunkiem do prawdziwego powołania zakonnego jest wcześniejsze powołanie do życia w małżeństwie?”, „Dlaczego zagorzała ateistka może doznać takiej łaski nawrócenia, że wstępuje do zakonu?”, „Jak to jest, że tyle kobiet może mieszkać pod jednym dachem i się ze sobą dogadać?”, „Z czego śmieją się zakonnice klauzurowe?”, „Czy da się jeździć na snowboardzie w stroju zakonnym?”.
To tylko niektóre intrygujące pytania zawarte w tej książce. Jej bohaterki dają świadectwo życia zakonnego, które nie oznacza nudy i rezygnacji ze swoich pasji, rozwoju osobistego. Przeciwnie – siostry odbywają często, poza formacją duchową, również studia z tak odległych od siebie dziedzin jak np. rachunkowość czy medycyna, w zależności od swoich zainteresowań.
I tak – s. Agnieszka Maria Miduch ze Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa z Siennicy pisze liczne scenariusze, głównie do młodzieżowych przedstawień. Świetnie rozumie młodzież. S. Jolanta Glapka ze Zgromadzenia Sacré Coeur zajmuje się organizacją budowy Centrum „Pasja życia” w Legionowie. S. Ancilla Dziarska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, na co dzień pracuje jako lekarz w ośrodku dla niewidomych w Laskach. S. Tadeusza Frąckiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Dominika uczestniczy w okresami niebezpiecznej misji w Kamerunie, gdzie kształci swoich podopiecznych. Gdy przyjechała na miejsce, w miasteczku, gdzie prowadzi działalność nie było w ogóle studentów, teraz jest ich, dzięki jej pomocy, około stu. S. Maria Klara z klauzurowego Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytki) opiekuje się w klasztorze chorymi siostrami. S. Edyta Wirtek ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim studiuje finanse i rachunkowość na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Inną z jej licznych pasji jest florystyka.
Anna Maria Pudełko z Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań, apostolinka znana z mediów, licznych konferencji, warsztatów i rekolekcji, od lat zgłębia kobiecą duszę. Wypowiedziała mocne słowa o współczesności: „[…] współczesna, laicka kultura banalizuje relacje i często prowadzi do uprzedmiotowienia człowieka. Drugi człowiek jest mi potrzebny do osiągnięcia przyjemności lub jakichś celów. Jeśli nie jesteś mi potrzebny, to cię wyrzucę, tak jak wyrzucam starą komórkę, komputer czy telewizor […] I to jest dramat, bo przez takie traktowanie drugiej osoby nie potrafimy wchodzić w głębsze relacje. Nie czujemy się w nich bezpiecznie, a przecież nie ma piękniejszego doświadczenia niż pewność, że ktoś mnie kocha, szanuje, otacza troską i dyskrecją […] Według mnie umiejętność kochania jest największym skarbem naszego życia! […]”.
Czytając Drogi do szczęścia można dojść do wniosku, że (paradoksalnie) to właśnie osoby konsekrowane są najlepiej przygotowane do okazywania miłości, lepiej niż znacznie krócej formowane i coraz częściej szybko rozpadające się małżeństwa.
Siedem wywiadów zawartych w Drogach do szczęścia to siedem sposobów na „odkrywanie wiary, sensu życia, znajdowania szczęścia i spełnienia”.
Marzena Juraczko, Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi, Pelplin 2018
Leave a Reply