Marta Dzbeńska-Karpińska: Postanowił Ksiądz nakręcić film o kapłaństwie – Ksiądz też człowiek. Dlaczego? Czy to reakcja na Kler?
Ks. Piotr Śliżewski: Niektórzy twierdzą, że Kler pokazuje ludzkie oblicze księży, ale prawda jest taka, że przedstawia ich tylko od strony grzechu, bardzo mocno go akcentując, co sprawia, że jest to nieobiektywny, płaski obraz. Postanowiłem więc stworzyć filmową odpowiedź z innej półki. Mój film Ksiądz też człowiek nie będzie uciekał przed pokazywaniem trudności i problemów, ale głównie zaakcentuje dobro.
Dlaczego zdecydował się Ksiądz na fabułę, a nie film dokumentalny?
Ta forma wydaje się być najdogodniejsza, żeby poprzez historię jednego człowieka pokazać prawdę o różnych aspektach kapłańskiego życia. Ludzie postrzegają księży przez pryzmat sakramentów. Widzą ich z daleka, zza ołtarza. Mało kto ma tak głęboką relację z księdzem, żeby ten opowiedział mu o swoich kryzysach. Chcę stworzyć pełny obraz, w którym będą pokazane dylematy, decyzje, problemy i radości przeżywane przez głównego bohatera. To film, do którego scenariusz napisało życie – składa się z samych autentycznych historii, które przydarzyły się albo mi, albo moim kolegom – kapłanom. To będzie mega intymny film.
Czy ten film ma szansę odwrócić szkody wyrządzone przez Kler?
Tak naprawdę wszystko zależy od ludzkiego serca. Jeżeli jest mądre, to nie pozostanie na poziomie negatywnego obrazu, tylko podejmie jego konstruktywną krytykę, próbę zbadania problemu. Ale jeżeli ktoś bazuje wyłącznie na negatywnych emocjach, to nic mu nie pomoże. To jest dziś zresztą wielki problem. Obserwuję ze smutkiem i niepokojem, że ludzie nie wchodzą już w dialog, tylko szukają potwierdzenia własnego zdania. Nie chcą się rozwijać, spojrzeć na rzeczywistość pod innym kątem. Mało jest takich, którzy myślą krytycznie, szukają prawdy.
Media i dominujące prądy filozoficzne sprawiły, że ludzie mają wbudowaną bardzo negatywną wizję Kościoła i hierarchicznego kapłaństwa, ale jak zapytać poszczególne osoby o ich osobiste doświadczenie z własnej parafii to okazuje się, że są one pozytywne. Chciałbym swoim filmem złamać narzucany nam schemat myślenia i zachęcić ludzi do refleksji nad tym jak to jest naprawdę z tym kapłaństwem.
Na czym opiera się fabuła filmu?
Film opowiada o życiu 33-letniego wikarego – księdza Macieja. Pokazuje kapłańską codzienność i wpisane w nią skomplikowane wybory i trudne wyzwania. Drugim bohaterem filmu jest Paweł – osoba świecka, przedstawiciel handlowy, który też przeżywa swoje dylematy. Związek między księdzem Maciejem a Pawłem widzowie poznają pod koniec filmu. Scenariusz został bardzo dobrze przyjęty przez czytające go osoby.
Kogo zaprosił Ksiądz do współtworzenia filmu? Czy etap kompletowania obsady jest już zakończony?
Film tworzę razem z ekipą filmową Andrzeja Kocuby i nie jest to pierwsze nasze wspólne dzieło. Ostatnio razem nakręciliśmy film Kim jest dla mnie Maryja. Nie chcę się jeszcze dzielić innymi nazwiskami, dopóki wszystkie ustalenia i umowy nie zostaną dopięte.
Kiedy rozpoczną się zdjęcia do filmu?
Po Wielkanocy. Film będzie kręcony w Warszawie.
Jak można wesprzeć produkcję filmu?
Produkcja filmu to duże przedsięwzięcie finansowe. Część środków pozyskaliśmy od sponsorów. Resztę gromadzimy poprzez platformę katolikwspiera.pl.
Dziękuję Księdzu za rozmowę i życzę powodzenia.
Ks. Piotr Ślizewski – założyciel portali internetowych ( Ewangelizuj.pl, ZnajdzRekolekcje.pl, DobraSpowiedz.pl, Gregorianka.pl), autor książek, pomysłodawca i scenarzysta filmu Ksiądz też człowiek.
Więcej informacji o filmie na stronie http://ksiadztezczlowiek.pl
Wesprzyj produkcję filmu: https://www.katolikwspiera.pl/film-fabularny-ksiadz-tez-czlowiek.html
Foto: Klearchos Kapoutsis/Flickr/CC BY 2.0
Leave a Reply