Polska. Przewodnik pielgrzyma to pozycja typu „must have” w każdym katolickim domu. Szczególnie przydatna w czasie wakacyjnych wyjazdów.
To taka pozycja, o której myślało wielu, oczekiwali wszyscy, a zrobiła Monika Karolczuk, zaś wydało krakowskie Wydawnictwo AA. Pierwsze zdanie tej recenzji brzmi nieco pretensjonalnie i na wyrost, jednak, jak rzadko, w tym wypadku jest całkowicie zasłużone. Ponad trzy lata intensywnej pracy zaowocowały 640 stronicowym przewodnikiem po najważniejszych miejscach kultu w Polsce: sanktuariach, kościołach, katedrach, opactwach i kalwariach.
Na wewnętrznej stronie okładki znajduje się konturowa mapa Polski podzielona na 124 mapy szczegółowe, dzięki czemu użytkownik łatwo może odnaleźć interesujący go region. Każda część przewodnika zaczyna się od mapy samochodowej a po niej opisy i zdjęcia najciekawszych obiektów sakralnych. I to właśnie one są tu głównymi bohaterami. I tak dla przykładu na stronie 384 odnajdujemy Krzeszów z wspaniałym opisem i zdjęciami opactwa pocysterskiego – Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej. Ten zespół budowli stanowi perłę europejskiego baroku w czystej formie – kościół i bazylika powstały na przestrzeni kilkunastu lat, ozdobione bogatą polichromią urzekają. Nie brakuje również informacji o najważniejszych lokalnych uroczystościach i odpustach, godzinach zwiedzania i namiarów na stronę internetową i Biura Obsługi Pielgrzyma.
Jak na rasowy przewodnik przystało autorka nie ogranicza się jedynie do miejsc kultu. Z boku każdej strony pielgrzym odnajduje opisy jak najbardziej świeckich atrakcji i zabytków regionu. Pozostając w okolicy Krzeszowa czytamy: „Bolków, 25 km na północ od Krzeszowa. Na wzgórzu stromo sterczącym nad doliną Nysy Szalonej, połogim stokiem schodzącym w stronę miasta Bolków, pod koniec XIII wieku powstał zamek obronny…” I dalej płynie historia owej warowni.
Pośród wielu ciekawostek i zaskakujących informacji o polskich kościołach jakie zebrała autorka moją uwagę zwróciła informacja o tym, że Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej znajduje się w sercu Polski… Skarżysku-Kamiennej. Na stronie 358 czytamy: „Sanktuarium, w którym znajduje się kopia wizerunku z Wilna, wiernie odtwarza Ostrą Bramę. (…) Jedyną różnicą w stosunku do oryginału jest widniejący na murze napis -Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się – w języku polskim, a nie po łacinie. Sanktuarium powstało z inicjatywy kresowian w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Fundatorem był urodzony w Wilnie biskup radomski Edward Materski, zaś autorką kopii obrazu również wilnianka Izabela Borowska”.
To zaledwie wyjątki z tej przebogatej pozycji.
Atlas nie musi być jedynie przewodnikiem w pielgrzymkach po Polsce, doskonale sprawdza się jako informator o historii, nie tylko religijnej, okolicy, w której mieszkamy. W książce nie brakuje solidnych map, planów miast i opisów historii poszczególnych miejscowości i ciekawych miejsc. Generalnie – pozycja typu „must have” w każdym katolickim domu.
Polska. Przewodnik pielgrzyma, Monika Karolczuk, Kraków 2016
Foto: Panorama Krzeszowa, Paweł Szubert, CC BY-SA 3.0, Wikipedia
Leave a Reply