Porządek pasuje do mojej perfekcyjnej natury. Niestety to, że coś lubimy nie zawsze oznacza, że jesteśmy w tym dobrzy i tak dokładnie było ze mną i porządkiem. Doprowadzenie do ładu mojego panieńskiego pokoju nie sprawiało mi trudności, ale po wyjściu za mąż, a szczególnie po pojawieniu się dzieci utrzymanie porządku w mieszkaniu dłużej niż dwa dni stało się marzeniem. Potem w moim życiu pojawił się okres pań do sprzątania. No cóż, taka pani może wyczyścić to i owo, co jest pomocne, ale zarządzanie rzeczami w domu, czyli de facto porządek, i tak leży w gestii domowników.
Męczyłam się z tematem długo, dopóki moja przyjaciółka nie podpowiedziała mi wizyty na stronach dwóch amerykańskich specjalistek od utrzymywania domu w ładzie i czystości. Patrzyłam zafascynowana na poczynania Amerykanek – Nikki to dla mnie mistrzyni zarządzania rzeczami (zawdzięczam jej m.in. organizację domowego biura), a Jen wzorcowego sprzątania. Obie panie przyznają się do swojej wiary i regularnie czytają Biblię. Ujął mnie ten ład wewnętrzny korespondujący z zewnętrznym. Pooglądałam, pomyślałam i zaczęłam wdrażać nowo zdobytą wiedzę w czyn. Poniżej kilka podpowiedzi, a pod tekstem przydatne linki.
ZOSTAŃ RUTYNIARĄ
Aby utrzymać czystość i porządek niektóre czynności należy wykonywać regularnie dzień w dzień. Warto przy tym sobie uzmysłowić, że utrwalenie nowego nawyku – a takim jest codzienne sprzątanie – wymaga czasu. Nauka przyjmuje, że potrzebujemy na to 66 dni. Tu dobra wiadomość: jeżeli zdarzy Ci się incydentalnie opuścić czynność, ale do niej powrócić, to nie będzie to miało złego wpływu na wyrobienie nawyku.
ZAPLANUJ TO
Zaplanuj sobie prace, które będziesz wykonywać rano i wieczorem, w zależności od Twojego stylu życia i pracy. Swój dom podziel na strefy, które będziesz sukcesywnie sprzątać.
Planuj dzień i codziennie zapisuj swój plan! Wykreślaj z niego wykonane czynności. W planie koniecznie uwzględnij prace porządkowe.
Raz w tygodniu zrób większe sprzątanie – sprzątnij to, czego nie sprzątasz na co dzień.
POWOLI DO CELU
Nie od razu Kraków zbudowano i w Twoim domu nie od razu zagości porządek i czystość. Nic tak nie potrafi zniechęcić do sprzątania jak jednorazowe „wielkie akcje” – np. wyrzucasz wszystko z szafy i przez cały dzień segregujesz, składasz i odkładasz. W połowie pracy zastanawiasz się, co Ci odbiło. Potem tydzień (albo i miesiąc) odpoczywasz. Sprzątaj 15 – 30 minut dziennie. Nie więcej. Półka za półką, szafka za szafką. Cierpliwie i konsekwentnie dąż do celu, ucz się wytrwałości. Efekty naprawdę przyjdą szybciej niż się spodziewasz.
SPRZĄTAJ SZYBKO
Zapomnij o pucowaniu półeczki przez 10 minut. Sprzątać trzeba szybko, energicznie. Nawet cotygodniowe duże sprzątanie nie powinno Ci zająć więcej czasu niż 2-3 godziny.
DUŻO RZECZY – DUŻY KŁOPOT
Przywiązanie do rzeczy nam nie służy. Sterty „przydasiów” poupychanych na półkach i w szufladach, zniesionych do piwnicy i czających się w różnych punktach mieszkania uniemożliwiają zarówno zrobienie, jak i utrzymanie porządku. Sukcesywnie sprzątając dom pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy. Część możesz sprzedać (skorzystaj np. z OLX), część oddać (zawieź rzeczy do kościoła, do sklepu charytatywnego, wrzuć do kontenera na używaną odzież, oddaj innym, którym się przydadzą), a część wyrzucić – tak, tak: zasilić kosz.
CZY MASZ CZYM SPRZĄTAĆ?
Warto zaopatrzyć się w wygodne przybory do sprzątania – wystarczającą ilość ściereczek i wygodny mop (dla mnie mega odkryciem stał się mop ze spryskiwaczem). W sieci można znaleźć też wiele podpowiedzi na to jak przygotować sobie domowym sumptem środki czyszczące – są dużo tańsze, równie efektywne jak te kupne i dużo bezpieczniejsze dla zdrowia. Nie wierzyłam dopóki nie spróbowałam – ale teraz sprzątam i myję głównie z wykorzystaniem octu, sody oczyszczonej i wody utlenionej. Polecam.
Na koniec 10 podpowiedzi jak codziennie dbać o porządek z mojego ulubionego vloga How Jen does it:
- Codziennie rano pościel łóżko. Łóżko zajmuje dużą powierzchnię i kiedy je pościelisz cały pokój zyska bardziej uporządkowany wygląd.
- Wieczorem rozładuj zmywarkę, rano łatwiej będzie sprzątnąć po śniadaniu.
- Codziennie zrób jedno pranie.
- Codziennie sprzątnij łazienkę.
- Każdy domownik odkłada brudne ubrania do kosza na pranie.
- Sprzątaj po sobie kuchnię na bieżąco podczas gotowania.
- Każdy domownik sprząta po sobie i pomaga w domu. Dzieci też uczestniczą w sprzątaniu.
- Zorganizuj miejsce na wszystkie rzeczy w domu. Każda musi mieć swoje miejsce i powinna być tam odkładana po użyciu.
- Nigdy nie zostawiaj poczty na stole ani na kuchennym blacie.
- Miej kosz, pudełko lub torbę na rzeczy do oddania.
Vlog How Jen Does it (Ależ ona potrafi sprzątać! I nie tylko sprzątać!). Warto zacząć oglądanie od zapoznania się z porannym schematem i wieczornym schematem oraz zerknąć na cotygodniowe sprzątanie.
Blog i powiązany z nim kanał na YouTube At Home with Nikki (oprócz filmików stricte reklamowych znajdziecie tu masę wartościowych pomysłów na to jak zorganizować sobie domowe biuro, kuchnię i praktycznie każdą inną przestrzeń w domu).
Młodym mamom polecam Mykę Stauffer – mamę trójki maluchów, która razem z mężem raz w tygodniu skutecznie doprowadza dom do ładu.
Ale nie tylko Amerykanki mają dryg do porządków – zajrzyjcie na blogi Niebałaganka, Perfekcyjna w domu oraz Dobrze zorganizowana. Jeżeli macie swoje ulubione strony albo własne sposoby na to, jak mieć uporządkowany i czysty dom to podzielcie się nimi w komentarzach.
P.S. Jeżeli zastanawiacie się, czy mam taki lśniący i uładzony dom jak Jen czy Nikki to odpowiem, że nie, ale jest mi dużo łatwiej i włożony w sprzątanie wysiłek (głównie woli) jest tego wart 🙂
Foto: newlivinghouston/Flickr/CC BY 2.0
Leave a Reply