Polacy pokochali niezwykłego neapolitańskiego kapłana – Dolindo Ruotolo. Nieoceniona w tym zasługa wydawnictwa Esprit i Joanny Bątkiewicz-Brożek, autorki książek o kapłanie, którzy postanowili przybliżyć tę postać polskiemu czytelnikowi. Pierwsza pozycja – Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda – pozwoliła rzeszom ludzi poznać dzieje ks. Dolindo, naznaczone niewyobrażalnym wprost cierpieniem moralnym i fizycznym, ale równolegle pełne Bożej obecności i mistycznych darów. Pani Joanna, podczas spotkań autorskich, rozmawiała z wieloma czytelnikami biografii, którzy w ks. Dolindo odnaleźli przyjaciela w niebie, a w jego losach i wstawiennictwie nadzieję na ratunek dla siebie i swoich bliskich. Od czasu wydania książki o ks. Ruotolo, Polacy licznie pielgrzymują do jego grobu w kościele Najświętszej Marii Panny z Lourdes i św. Józefa dei Nudi w Neapolu. Pojawił się wielki głód poznania pism kapłana, który pozostawił wiele tysięcy stron zapisków, komentarzy do Pisma świętego, rozważań. Pani Joanna i wydawnictwo Esprit, starając się wyjść naprzeciw temu pragnieniu, wydają kolejne książki przybliżające myśli i życie kapłana. Jedną z najnowszych jest Droga Krzyżowa i Zmartwychwstanie Chrystusa z ks. Dolindo Ruotolo.
W książce znajdziemy wybór tekstów mistyka z Neapolu w tematyce cierpienia i krzyża. Jej część stanowią rozważania Drogi Krzyżowej zawierające medytacje i modlitwy napisane przez ks. Dolindo oraz słowa kierowane do niego podczas lokucji wewnętrznych przez Jezusa i Matkę Najświętszą. Autorka pomaga nam spojrzeć na życie ks. Dolindo przez pryzmat krzyża. Jego życia nie da się zresztą zrozumieć inaczej.
Kapłan, umęczony i prześladowany w Kościele, który tak ukochał, znajdował ukojenie w codziennym rozważaniu Drogi Krzyżowej. To zachęta dla każdego – zanurz swoje cierpienie w męce Chrystusa, zjednocz swój krzyż z krzyżem Mistrza z Nazaretu, zwróć się ze swoim bólem ku Matce Bożej Bolesnej.
Książka nie jest lekturą tylko na Wielki Post. To pozycja na każdy czas, ponieważ cierpienie nie omija nikogo i często (a może zawsze) przychodzi w zupełnie nieodpowiednim momencie. Osobiście uderzyły mnie słowa mistyka: „Kto w życiu ucieka przed jednym krzyżem, natrafia zawsze na kolejny, tym razem dużo cięższy.” Przyjąć z pokorą, z rezygnacją swój krzyż to postąpić dokładnie odwrotnie niż radzi świat, dokładnie odwrotnie niż się pragnie. Ks. Dolindo w swoich pismach i swoim życiem przypomina, że w cierpieniu, gdy zjednoczy się je z cierpieniem Chrystusa, tkwi życiodajna tajemnica. Ono nieodmiennie prowadzi ku Zmartwychwstaniu. I nie wolno o tym zapomnieć.
Joanna Bątkiewicz-Brożek, Droga Krzyżowa i Zmartwychwstanie Chrystusa z ks. Dolindo Ruotolo, Kraków 2018
Leave a Reply