Bez względu na to, jakie wykształcenie posiadamy, możemy w naszym życiu natrafić na takie momenty, w których określenie kolejnego kroku w finansowej teraźniejszości i przyszłości może sprawić nam niemałe trudności. Ta dezorientacja powoduje, że nasze oszczędności, inwestycje i spłata zadłużenia wydają się iść w różnych kierunkach i choć staramy się ogarnąć to wszystko naraz to i tak nie zyskujemy wiele na żadnym terenie.
Korzystanie z mapy Compass’a to świetny sposób, aby wiedzieć, jakie podjąć kolejne kroki i skupić się w danym momencie na jednym miejscu docelowym.
ZACZNIJ OD PODSTAW
Ale od początku. Jeśli chcesz uporządkować swoje finanse, uwagę skieruj na podstawy zarządzania finansami, które obejmują: ustanowienie funduszu awaryjnego (na tzw. „czarną godzinę”), wdrożenie planu wydatków i dawanie. Są to trzy punkty – kroki w ramach Celu nr 1.
Pierwszym krokiem w Celu nr 1 jest utworzenie funduszu awaryjnego. Sugerujemy na początek 1000 zł jako główny cel dla funduszu na wypadek sytuacji nadzwyczajnej, ponieważ zazwyczaj jest to wystarczająca kwota na pokrycie nieoczekiwanych wydatków. Ustanowienie funduszu jako priorytetu jest konieczne, aby uniknąć ponownego uzależnienia się od tzw. chwilówek czy limitów na kartach kredytowych, które są wysoko oprocentowane, a wręcz lichwiarskie.
Drugim krokiem jest wdrożenie planu wydatków (budżetu). Aby ustalić plan, ważne jest zapisanie przewidywalnych wydatków, które ponosimy z miesiąca na miesiąc. Niezmiernie ważne jest również śledzenie zmiennych i okazjonalnych wydatków, które mogą się pojawić, zwłaszcza jeśli jest to np. jedzenie poza domem, łapanie „promocji” lub niespodziewany wyjazd czy nieprzewidziany prezent. Często bowiem te okazjonalne wydatki wprowadzają poważne zakłócenia w domowych finansach i mogą zniszczyć nasz kruchy budżet, a nawet wkręcić nas w tzw. karuzelę kredytową. Śledzenie wydatków tych przewidywalnych i tych okazjonalnych może więc pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób wydajemy nasze pieniądze każdego miesiąca, a nawet ograniczyć niepotrzebne wydatki, jeśli zobaczymy jaka jest naprawdę ich skala.
NIE ZAPOMNIJ O WYDATKACH NIEREGULARNYCH LUB PONOSZONYCH RAZ W DANYM OKRESIE
Analizując swoje wydatki, ważne jest, aby wziąć pod uwagę te opłaty, rachunki czy zobowiązania, które są należne co kwartał lub raz w roku, ponieważ jeśli o nich zapomnisz, w momencie potrzeby ich zapłaty możesz nie mieć wystarczających środków i wprowadzisz zawirowania do swojego portfela, albo będziesz szukać „kół ratunkowych” – debet na karcie, chwilówka itp. Najlepszym sposobem na ich zaplanowanie jest ustalenie, co to za opłaty, zsumowanie całkowitej kwoty należnej za dany rok i podzielenie przez dwanaście, a bezpieczniej nawet przez dziesięć, aby ustalić, ile należy co miesiąc oszczędzać, aby można było pokryć te roczne lub kwartalne płatności w momencie ich wymagalności. Przykładami takich zobowiązań mogą być: polisa OC, wymiana opon, serwis (przegląd – wymiana oleju itd.) samochodu, przegląd rejestracyjny, zakup opału na zimę (węgiel, drewno), podatek od nieruchomości, wyjazd wakacyjny, wyjazd na ferie.
Jeśli po sporządzeniu planu wydatków zostanie Ci jakaś wolna kwota do zagospodarowania, możesz pomyśleć, że warto przeznaczyć ją na spłatę długów. Nie rób tego jednak! W tym momencie PRIORYTETEM niech będzie dla Ciebie fundusz awaryjny! Wolną gotówkę skieruj właśnie tam, przyspieszając w ten sposób budowę funduszu. Na spłacie długów skupisz się w kolejnych krokach, nie teraz.
Leave a Reply