Związków pomiędzy Polską a Indiami (osób, rzeczy, wydarzeń) szukałem dotychczas w Indiach. Oto nieoczekiwanie odkryłem wzajemne związki polsko-indyjskie, które w sposób tragiczny zadzierzgnęły się w naszym kraju. Po Mszy Krzyżma świętego w katedrze w Delhi, wraz z innymi kapłanami, udałem się do domu arcybiskupiego na tradycyjne spotkanie. Tam, w sali przyjęć, na ścianie umieszczone były portrety i zdjęcia poprzedników obecnego pasterza archidiecezji Delhi, abpa Anila Couto. Kiedy tak przyglądałem się kolejno portretom, przy zdjęciu abpa Alana Basila de Lastic jeden z księży powiedział mi, że abp Alan zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Polsce, 20 czerwca 2000 r., w godzinach wieczornych, w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.
Wypadek został spowodowany przez nietrzeźwego motocyklistę. W Polsce msza św. pogrzebowa odbyła się w kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie. Mszę św. odprawił ks. bp Wojciech Ziemba, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uroczystości pogrzebowe w Delhi odbyły się tydzień później, 27 czerwca, z udziałem około 15000 ludzi, w tym 70 biskupów, około 400 księży. Na pogrzebie obecni przedstawiciele większości religii występujących w Indiach, a więc: hinduiści, muzułmanie, buddyści, wyznawcy dżinizmu i bahaizmu, żydzi oraz zoroastranie. Był też obecny prezydent Indii J.E. K. R. Narayanan, Sonia Ghandi, lider Partii Kongresowej oraz wielu ministrów. Ktoś, kogo pogrzeb zgromadził taką ilość osób pochodzących prawie z wszystkich grup społecznych, etnicznych i religijnych, musiał być naprawdę osobą niezwykłą. Kim był abp de Lastic?
Alan Basil de Lastic urodził się 24 września 1929 r. w Maymyo, w Birmie, która podobnie jak Indie znajdowała się w tym czasie pod panowaniem brytyjskim. Nasz bohater miał mieszane pochodzenie: birmańskie, irlandzkie i francuskie. Dziadkowie ze strony ojca pochodzili z miejscowości Bourg-Lastic we Francji. On sam jednak zawsze utożsamiał się z Indiami, o czym wielokrotnie wspominał. W 1942 r., kiedy armia japońska wkroczyła do Birmy, jego rodzina uciekła z Rangunu do Indii. Młody de Lastic ukończył szkołę średnią św. Michała w Patnie, prowadzoną przez zgromadzenie braci szkół chrześcijańskich, a następnie przeniósł się do Kalkuty. Ukończył tam Kolegium św. Józefa, potem zaczął studiować inżynierię morską na prestiżowym Garden Reach Workshop. Po ukończeniu nauki, pracował przez pewien czas w stoczni, w Kalkucie, zanim odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa.
Do Seminarium Duchownego wstąpił w 1951 r. w Allahabadzie, gdzie odbył studia filozoficzne. Natomiast teologię studiował w Seminarium w Pune. 21 grudnia 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Kalkuta. Przełożeni bardzo szybko zauważyli jego nieprzeciętne zdolności, toteż po święceniach został wysłany na dalsze studia do Rzymu, które uwieńczył doktoratem z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w 1961 r. W roku akademickim 1961-1962 odbył studia z zakresu edukacji na Uniwersytecie Katolickim w Dublinie, w Irlandii, a następnie wrócił do Indii, gdzie został skierowany do pracy w dwóch szkołach technicznych: Xavier´s Junior Technical School i Junior High School in Sunderbans. Następnie Alan de Lastic pełnił odpowiedzialne funkcje w kurii archidiecezji, będąc jej sekretarzem i kanclerzem. W 1967 r. wyjechał do USA na stypendium Fundacji Fulbright, z zakresu edukacji. Po powrocie został rektorem Kolegium Morning Star w Barrackpore. Od 1974 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji Kalkuta.
9 kwietnia 1979 r. de Lastic został ogłoszony biskupem pomocniczym Kalkuty. Święceń biskupich udzielił mu nasz rodak, św. Jan Paweł II, w Rzymie 27 maja 1979 r. Na święceniach była obecna św. Matka Teresa z Kalkuty, z którą bp de Lastic od dawna się przyjaźnił i ściśle współpracował podczas swojej pracy w Kalkucie. Po pięciu latach mianowany został biskupem w Lucknow. W 1986 r. bp Alan został wybrany Sekretarzem Generalnym Konferencji Biskupów Katolickich Indii. 19 listopada 1990 został ogłoszony arcybiskupem Delhi, a 27 stycznia 1991 kanonicznie objął urząd arcybiskupa stolicy kraju. W roku 1998 r. został wybrany przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich w Indiach. O znaczeniu jego osoby dla katolików i chrześcijan w Indiach, najdobitniej świadczą słowa wypowiedziane przez abpa Cyril Mar Baselios, wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Indii, które wypowiedział na wieść o śmierci abpa de Lastic:
Straciliśmy nadzwyczajnego i charyzmatycznego lidera, który był przywódcą nie tylko dla wspólnoty katolickiej w Indiach, ale dla wszystkich chrześcijan w kraju. Arcybiskup prowadził dialog z rządem dotyczący wielu różnych kwestii związanych z chrześcijańską wspólnotą w Indiach, i wypełnienie braku przywództwa spowodowane jego śmiercią będzie teraz niezwykle trudne. Ale mamy nadzieję i modlimy się, ażeby ślad przywództwa pozostawiony przez niego był nadal kontynuowany w tym naszym ukochanym kraju. Pozostawił pustkę w sercach wszystkich.
Arcybiskup De Lastic zasłynął jako bezkompromisowy obrońca praw człowieka, szczególnie w kwestii poszanowania wolności religijnej, co zjednało mu powszechny szacunek i popularność, nie tylko w Indiach, ale także poza jej granicami. Założył Zjednoczone Chrześcijańskie Forum Praw Człowieka, którego został pierwszym przewodniczącym. Organizacja ta skupiała przedstawicieli wyznań chrześcijańskich obecnych w Indiach. Został także powołany przez premiera Indii na członka Narodowej Rady Integracji, której celem było udzielanie rad rządowi Indii w kwestiach dotyczących mniejszości religijnych. Jego przedwczesna i tragiczna śmierć wywołała poruszenie na całym świecie. Prestiżowy angielski tygodnik The Economist, w numerze z 6 lipca 2000, poświęcił mu artykuł, którego zakończenie jest dość wymowne, świadcząc, iż także po śmierci abp Alan jednoczył ludzi wokół wielkiej wartości, jaką jest wolność religijna:
Abp de Lastic zginął w wypadku samochodowym w Polsce. Wielkie zgromadzenie ludzie na jego pogrzebie w Delhi obejmowało przedstawicieli z każdej prawie wiary wyznawanej w Indiach. Prezydent i wielka ilość ministrów z rządu oddała mu cześć. Jeden z nich powiedział: Alan de Lastic “był wielkim świętym”. Przez kilka godzin Indie doświadczyły religijnej harmonii.
Leave a Reply