Współcześnie rozumiana „kobiecość” wyśmiewa macierzyństwo, często piętnując kobiety realizujące się w matczynej miłości i oddające się służbie drugiemu człowiekowi.
Macierzyństwo jest Bożym darem przynoszącym wiele radości. Jest to szczególne powołanie, które nieraz wymaga poświęceń. Matka przyjmując i nosząc w sobie nowego człowieka, pozwala mu wzrastać, robiąc mu miejsce w swoim wnętrzu. Jest to dowód na to, że kobieta szanuje jego inność i dzięki temu uczy ludzi, że można otwierać się na drugiego człowieka ze względu na jego godność. Doświadczenie macierzyństwa wyostrza wrażliwość na bliźniego i jest zarazem wyjątkowym zadaniem: „macierzyństwo zawiera w sobie szczególne obcowanie z tajemnicą życia, które dojrzewa w łonie kobiety. (…) Ten jedyny sposób obcowania z nowym kształtującym się człowiekiem stwarza z kolei takie odniesienie do człowieka – nie tylko do własnego dziecka, ale do człowieka w ogóle – które głęboko charakteryzuje całą osobowość kobiety” (Evangelium Vitae). Właśnie to stanowi podstawową charakterystykę bycia matką – otwarcie się z miłością na dziecko, które jest owocem miłości.
Pierwowzorem i pełnią macierzyństwa jest Matka Boża, Maryja. Przez życie prostej dziewczyny z Nazaretu Bóg ukazał, jak wielkie znaczenie dla świata ma matka i jej macierzyństwo. Trud włożony w wychowanie i przekazanie najważniejszych wartości owocuje wdzięcznością i miłością. Dziecko przyjęte z miłością i otoczone nią staje się najdoskonalszym darem Boga dla kobiety. Przez zrodzenie i wychowywanie matka, jak nikt inny, uczestniczy w kreowaniu świata. Kształtując kolejne pokolenia, kobiety kształtują przyszłość świata i społeczeństwa. Biorą udział i są odpowiedzialne nie tylko za to, co jest dziś, ale również za to, co będzie jutro. Należy przy tym podkreślić, że nikt i nic w sposób doskonalszy nie jest w stanie zastąpić wkładu kobiety w życie człowieka i społeczeństwa, ze względu na jej szczególne powołanie, osobowość napełnioną miłością i ukierunkowaną na dobro drugiego człowieka.
Jan Paweł II, który w wielu dokumentach głosił wielką prawdę o godności kobiety-matki, w Liście do kobiet do tej właśnie kobiety-matki pisał: „Dziękujemy Ci kobieto-matko, za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania cechującą swą kobiecość wzbogacasz właściwe zrozumienia świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi”.
Współcześnie rozumiana „kobiecość” wyśmiewa macierzyństwo, często piętnując kobiety realizujące się w matczynej miłości i oddające się służbie drugiemu człowiekowi. W ten sposób wzór kochającej kobiety-matki, pełnej dobroci i życzliwości dla innych, zostaje zacierany przez prezentowane wzorce, a pierwotne powołanie, którym kobieta powinna się szczycić, staje się powodem do kpin. Warto jednak zauważyć, że jedynie miłość realizująca się najpełniej w macierzyństwie (biologicznym czy duchowym) jest w stanie dać kobiecie prawdziwe spełnienie i pozwala odnaleźć się w otaczającym świecie. Dlatego odnalezienie w sobie tej prawdziwej kobiecości powinno stać pierwszym i najważniejszym zadaniem każdej kobiety, w którym towarzyszyć i wspierać ją powinni otaczający ludzie. Kobiecie należy się nie tylko szacunek od otaczającego ją świata, ale również troska i pomoc w realizowaniu jej powołania.
Zapamiętajmy!
Kobieta na równi z mężczyzną ma prawo do podejmowania publicznych zadań, ale społeczeństwo powinno stwarzać takie struktury, „aby kobiety zamężne i matki nie były w praktyce zmuszone do pracy poza domem, i aby ich rodziny mogły godnie żyć i rozwijać się nawet wtedy, gdy kobieta poświęca się całkowicie własnej rodzinie” (Familiaris Consortio, 23). Dlatego powinno się zrodzić pragnienie, aby każda matka mogła godnie i z radością przeżywać swoje macierzyństwo, chroniąc swoje dzieci, otoczona troskliwą opieką, doznając szacunku i wsparcia.
Aneta Rams
To kolejna publikacja z cyklu katechez pod redakcją ks. Bogusława Wolańskiego. Katechezy przygotowywały do rozpoczynającego się 16 maja 2015 w Krzeszowie Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina wspólnotą życia i miłości”.
Foto: Lou Bueno / Flickr / CC BY-NC-ND 2.o
Leave a Reply