Składniki na Ciasto:
500 g mąki pszennej Basia typ 500, przesiana
1 łyżeczka soli
250 – 270 ml bardzo ciepłej wody
50 g masła, rozpuść
Składniki na Farsz Grzybowy:
750 ml wody
30 g suszonych borowików lub podgrzybków
600 g pieczarek, starte na dużych oczkach tarki
1 cebula zwykła, przekrojona na pół
1 biała cebula, pokrojona w kostkę
4 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
120 g masła
1 łyżka bułki tartej
1/2 łyżeczki majeranku – opcjonalnie
szczypta cukru
szczypta zmielonego ziela angielskiego
sól i świeżo zmielony pieprz
Wykonanie Farszu:
Do średniego garnka włóż grzyby, zwykłą cebulę przekrojoną na pół, ziele angielskie, liście laurowe i zalej 750 ml wody, dodaj 1 łyżeczkę soli, przykryj i gotuj na małym ogniu przez około 40 minut (wywar ma lekko mrugać, nie może się mocno gotować, w razie konieczności możesz dolać trochę wody). Odcedź. Wywar z gotowania grzybów możesz użyć do barszczu.
Ugotowane grzyby zmiel w maszynce do mięsa lub bardzo drobno posiekaj , pieczarki zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
Białą cebulę pokrojoną w kostkę smaż na maśle, nie rumieniąc, przez około 7 minut, co chwilę mieszając (masło jest przekaźnikiem smaku, więc potrzeba go sporo, aby farsz miał cudowny smak i był soczysty) . Następnie grzyby dodaj do cebuli i smaż jeszcze kilka minut razem. Przełóż usmażoną cebulę z grzybami do średniej miski, dodaj bułkę tartą, dopraw dość obficie pieprzem, solą, szczyptą cukru, szczyptą ziela angielskiego i majerankiem (opcjonalnie). Wyrób dokładnie łyżką i wstaw do lodówki do przestygnięcia (na minimum 1 godzinę).
Wykonanie Ciasta:
Mąkę przesiej na blat kuchenny lub stolnicę , dodaj sól, wymieszaj. Zrób w mące wgłębienie na środku i dodawaj na przemian bardzo ciepłą wodę i rozpuszczone masło mieszając wszystko razem aż składniki mniej więcej się połączą. Możesz teraz przełożyć ciasto do misy miksera i wyrabiać ciasto końcówką w kształcie haka lub rękami na stolnicy (w razie koniecznosci podsyp lekko mąką) . Kiedy wszystkie składniki są już połączone, zagniataj/wyrabiaj ciasto przez około 5 minut, aż będzie gładkie i miękkie (dużo zależy od tego jak bardzo mąka jest wysuszona)
Ciasto zawiń w folię spożywczą i odstaw na 30 minut.
Po tym czasie ciasto podziel na 4 części i kolejno każdą część rozwałkuj na bardzo cienki placek (około 1-2 mm) w kształcie prostokąta, lekko podsypując stolnicę mąką, resztę ciasta trzymaj pod przykryciem.
Następnie radełkiem do pizzy lub ostrym nożem potnij na kwadraty o bokach 4-5 cm (dzięki temu praktycznie nie ma odpadu ciasta, a co za tym idzie jest mniej wałkowania). Na środek każdego kwadracika nakładaj po 1/2 łyżeczki farszu. Kwadracik złóż na pół w trójkąt z nadzieniem w środku. Zlep brzegi zaczynając od górnego, środkowego brzegu, następnie połącz dwa boczne końce, tworząc jakby pierścionek (najlepiej zawinąć sobie pierożka wkoło wskazującego palca i zlepić końce). Najgrubszy środek „pierścionka” lekko odchyl.
Gotowe uszka układaj na stolnicy lub blacie. Jeśli będą czekały dłużej niż 10 minut na ugotowanie, przykryj je ściereczką.
Uszka wrzucaj na posolony wrzątek i gotuj parę minut od momentu ich wypłynięcia na wierzch ( około 1-2 minuty). Wyławiaj łyżką cedzakową i układaj na ciepłym talerzu lub tacy wysmarowanych masłem lub olejem, zachowując odstępy, aby się zbyt mocno nie skleiły.
Podawaj z bardzo gorącym barszczem czerwonym.
Smacznego 🙂
Notatka:
Po dokładnym osuszeniu możesz układać je w pojemniczkach, pudełkach plastikowych i trzymać w lodówce do 3 – 4 dni. Możesz też zamrozić na dłużej. Jeśli chcesz zamrozić uszka, to nie gotuj ich. Układaj surowe uszka na tacce opruszonej lekko mąką, w odstępach od siebie i włóż je do zamrażalnika na około 1 godzinę. Po tym czasie przełóż je do worka z suwakiem. Po wyjęciu zagotuj je tak samo jak uszka świeże.
Leave a Reply