Rozwój cywilizacji przynosi nam wiele udogodnień w postaci różnych wynalazków technicznych, nowych technologii i w związku z tym wpływa na sposób życia oraz odżywiania. Żyjemy wygodniej, a czynności związane z życiem codziennym, szczególnie w aspekcie żywienia, zajmują nam coraz mniej czasu. Nie zawsze te zmiany powodują, że jesteśmy zdrowsi. Okazuje się, że coraz więcej kobiet w wieku rozrodczym ma problemy z płodnością.
Czynniki oddziałujące na zdrowie kobiety to styl życia, środowisko w którym żyje, uwarunkowania genetyczne oraz opieka medyczną. Na wiele elementów nie mamy dużego wpływu, natomiast to, co zależy od nas, to sposób odżywiania. Prawidłowa dieta, bogata w składniki odżywcze, które szczególnie wpływają na zachowanie płodności, ma ogromne znaczenie dla dobrego stanu zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną dotykającą 13–15% par. Wraz z upływem lat odsetek kobiet o obniżonej płodności jeszcze się zwiększa. Badania dostarczają coraz nowszych informacji na temat wpływu masy ciała, składników mineralnych, witamin i innych czynników na płodność. Odpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia mogą obniżyć ryzyko wystąpienia niepłodności z powodu zaburzeń owulacji o około 69%.
Czynniki dotyczące diety i stylu życia, które mogą wpłynąć na zaburzenia owulacji to: nieodpowiedni stosunek jednonienasyconych kwasów tłuszczowych do izomerów trans, spożycie białka, węglowodanów i nabiału, ilość żelaza w diecie, wskaźnik BMI masy ciała, aktywność fizyczna oraz suplementacja diety. Zmiany w diecie można dokonać na wiele sposobów, mogą obejmować (i powinny):
- Zmniejszenie spożycia tłuszczów trans (twarde margaryny, gotowe produkty zawierające tłuszcz cukierniczy, oleje roślinne poddane wysokiej temperaturze) przy jednoczesnym zwiększeniu podaży tłuszczów jednonienasyconych (m.in. olej rzepakowy, orzeszki ziemne, awokado orzechy pistacjowe, laskowe, migdały, oliwki) i wielonienasyconych (m.in. tłuste ryby morskie, olej lniany)
- Ograniczenie spożycia białka zwierzęcego na korzyść białka pochodzenia roślinnego
- Częstsze spożywanie:
- produktów bogatych w błonnik pokarmowy,
- produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG),
- bogatotłuszczowych produktów mlecznych,
- produktów będących dobrym źródłem żelaza, to m.in. chuda wołowina, gotowana fasola, sardynki w konserwach, pokrzywa, pietruszka, natka, wątroba, ozór, nerki
4. Suplementację preparatami wielowitaminowymi.
Wystarczy wprowadzić zmianę jednego z w/w czynników, a ryzyko zaburzeń płodności spada o 30%. Jeśli skorygowano pięć czynników stylu życia, co obejmowało zmiany w sposobie odżywiania, aktywności fizycznej oraz zachowano BMI na poziomie 20-24,9 kg/m2, ryzyko niepłodności było o 66% niższe.
Wiele kobiet, a co z tym idzie małżeństw, marzy i bezskutecznie stara się o poczęcie dziecka. Korzystają z opieki medycznej poświęcając na to wiele środków materialnych, czasu i energii. Oczywiście, w wielu przypadkach jest to uzasadnione i moim celem nie jest absolutnie zniechęcenie do kontaktu z lekarzem. Moimi artykułami chciałabym zachęcić Was do takiej zmiany w sposobie życia i odżywiania, by zapewnić organizmowi jak najlepsze warunki funkcjonowania. Myślę, że wiele problemów po prostu zniknie. Będziemy przyglądać się poszczególnym składnikom pokarmowym i zastawiać się jakich konkretnie zmian możemy dokonać.
Photo credit: Ruth and Dave / Foter / CC B
Suplementacja preparatami witaminowymi jest nie potrzebna. Trzeba raczej jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Polecam w temacie Romana Pawlaka, specjalistę od suplementów 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=MvvvaJK5eYE
Jeszcze należałoby przestrzec przed spożywaniem cukru rafinowanego, do którego bardzo pasują tłuszcze trans z margaryn 😉
Oczywiście, że cukier należy wyeliminować. 🙂