Uczymy się modlitwy od pierwszej chwili naszego życia. Aż do ostatniej. „Od żłobka do nagrobka” – albo lepiej – do późnej starości od dziecka, jak śpiewamy w kieleckiej katedrze. Święty Jan Paweł II głosił wszystkim tę prawdę o pięknie i dobroci, które są zachwycającym darem Boga dla człowieka; wiele serca poświęcił ewangelizacji młodzieży. To w młodych upatrywał nadzieję Kościoła. Młodość jest bowiem wiekiem nadziei, obietnic, entuzjazmu, projektów i ideałów. Młodość nie zraża się trudnościami. Młodość wierzy w lepszy świat i pragnie zdecydowanie, aby stał się on rzeczywistością.
Właśnie do młodych (ale nie tylko) skierowany jest mini-poradnik o modlitwie, Hieronimianum 2020 Szkoła Duchowości, w którym rolę przewodników duchowych spełnia piętnastu mistrzów duchowości:
Jan Paweł II – Teresa Wielka – Teresa od Dzieciątka Jezus
Bruno Forte – Robert Sarah – John Chapman
Brat Albert – Tomaš Špidlik – Antoni Bloom
Alban Goodier – Josemaria Escrivá – Livio Fanzaga
Piotr Rostworowski – Mieczysław Cena – Franciszek Blachnicki.
Należy poszukiwać i miłować nade wszystko Boga, aby stać się mistrzem modlitwy. Tacy byli wielcy głosiciele Ewangelii! Z odważną i radosną wiernością podążali drogą modlitwy. Starajmy się naśladować ich wierność, nawet w trudzie i zmęczeniu codziennego życia, znajdując czas na wyciszenie i modlitwę. Wierność modlitwie to świadectwo życia chrześcijańskiego. To dzięki niej istnieje w nas obecność Bożej łaski, duchowe piękno, które potrafi ziemię przemienić w niebo. Tym pięknem, które zbawia świat jest żywy Bóg, nieustannie spotykamy Go w Ewangelii i Eucharystii.
Hieronimianum 2020. Szkoła Duchowości (kilkanaście uwag o modlitwie dla młodych i nie tylko), Pressprint 2020, s. 76.
Leave a Reply