Via Dolorosa – Droga Krzyżowa
Do dziś nie wiemy jaką drogą prowadzono Jezusa na ukrzyżowanie. Trasa, którą podążają współcześni pielgrzymi, rozważając mękę i śmierć Pana Jezusa, została wytyczona w XIV wieku. Jedynym jej pewnym punktem jest Golgota – wzniesienie, na którym Chrystus został ukrzyżowany. Droga Krzyżowa biegnie wzdłuż arabskiego bazaru, wśród sklepików i kramów, pełna przepychających się ludzi – miejscowych i przyjezdnych. Na co dzień to bardzo głośne miejsce i pewnie takie też były uliczki, którymi Jezus szedł na miejsce swojej kaźni, wśród ludzi mu obojętnych i zajętych swoim sprawami, niekiedy ciekawych, niekiedy wrogich.
IV stacja Drogi Krzyżowej została ufundowana przez Polaków i ukończona w 1957 roku. Biały, marmurowy ołtarz pod rzeźbą przedstawiającą spotkanie Jezusa z Matką podpierają dwa orły. Stacje X, XI, XII, XIII, XIV i XV umieszone są wewnątrz Bazyliki Grobu Pańskiego. Stacja XV, która jest tylko w Jerozolimie, głosi, że tutaj Chrystus zmartwychwstał.
Dziś, w dobie epidemii, na Via Dolorosa jest nienaturalnie cicho i pusto – kramy są zamknięte, brak kupców, przechodniów i pielgrzymów. Jest wyjątkowo sprzyjający nastrój do modlitwy, gdyby tylko ktokolwiek mógł tu przyjść.
Kalwaria
Miejsce ukrzyżowania Pana Jezusa niegdyś leżało poza murami Jerozolimy, dziś jest częścią Bazyliki Grobu Świętego. Bazylika pozostaje we współposiadaniu przedstawicieli sześciu wyznań chrześcijańskich i precyzyjnie między nie podzielona, co nie zapobiega jednak wszystkim konfliktom. Golgotą opiekują się prawosławni mnisi greccy. Na co dzień długie kolejki ustawiają się do Kalwarii, gdzie można przyklęknąć przed ołtarzem, w miejscu gdzie stał krzyż Chrystusa i dotknąć ręką skały, dokładnie tam, gdzie był osadzony.
Kaplica Znalezienia Krzyża
Poniżej Krypty św. Heleny, znajdującej się oczywiście w obrębie Bazyliki Grobu Świętego, znajduje się Kaplica Znalezienia Krzyża. To pozostałość starej cysterny rzymskiej, w której według legendy św. Helena odnalazła szczątki krzyży Jezusa i dwóch straconych z Nim łotrów. To miejsce rzadko odwiedzane przez pielgrzymów, gdzie można znaleźć trochę ciszy na indywidualną modlitwę.
Przy pisaniu tekstu korzystałam, za uprzednią zgodą, z książki autorstwa naszego znakomitego przewodnika po Ziemi Świętej, ks. Ryszarda Kempiaka SDB, zatytułowanej Śladami Jezusa Chrystusa. Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Notatki od przewodnika
Zdjęcia: Marta i Rafał Karpińscy
Leave a Reply