Czujesz się jak motyl w oku cyklonu? Twoje życie rozsypało się jak domek z kart? Jeżeli tak to książka „Dziesięć rzeczy, które powinniście zrobić gdy życie wam się rozpada” Daphne Kingmy może być ci pomocna.
Autorka zaprasza cię, byś wiódł świadome, szczęśliwe, pełne życie na miarę twoich talentów. Jak tego dopiąć? Między innymi stawić czoła nawykom. „Przygnębiona? Kierunek na lodówkę. Wywalili cię z pracy? Szesnaście piw.” To nawykowe zachowania, które nie pasują do obecnej sytuacji i nie działają. Swoje źródło mają w lejtmotywie – motywie przewodnim życia. Lejtmotywem może być m.in. porzucenie, albo emocjonalne stłamszenie. Dzięki lekturze książki możesz zrozumieć jaki jest twój lejtmotyw i rozpoznać swoje mechaniczne zachowania obronne. Dzięki temu zaczniesz reagować kreatywnie i odpowiednio do sytuacji.
Daphne Rose Kingma jest znaną amerykańską psychoterapeutką. „Dziesięć rzeczy” to trzynasta książka w jej dorobku. Adresowana jest do wszystkich przeżywających kryzys, ale de facto do każdego, bo niczyje życie nie jest wolne od załamań: uczuciowych, finansowych, zdrowotnych. Kingma przekonuje, że żaden kryzys nie jest sytuacją bez wyjścia i że żaden nie jest przypadkowy – wręcz przeciwnie: jest celowy, gdyż wyrywa człowieka ze stagnacji.
„Ból jest inicjatorem wielkiej zmiany, a kryzys niesie ze sobą ogromne możliwości. Faktem jest, że jest to – niechciana i nieproszona – ale szansa na to, aby stać się pełniej sobą, sobą bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.”
Autorka krok po kroku podpowiada jak zmierzyć się z kryzysem, aby w pełni wykorzystać szansę jaką ze sobą niesie. Radzi jak zrozumieć jego znaczenie w życiu. Podaje przykłady ludzi, którzy stanęli wobec wielkich trudności i wyszli z tej próby zwycięsko.
Każdy z dziesięciu rozdziałów, będących konkretną podpowiedzią na czas przełomu, kończy się pytaniami, które mają pomóc czytelnikowi w autorefleksji i zachęcić do pracy nad sobą oraz do wprowadzenia koniecznych zmian.
To ciekawie napisana książka – z dużą wprawą i znajomością tematu. Autorka posługuje się przystępnym i barwnym językiem. Jej adresatem jest każdy. To jej atut, ale i pewna słabość. Katolik znajdzie tam twierdzenia i sugestie nie do przyjęcia. Nie będzie wraz z autorką łamał rąk nad przeludnieniem ziemi, ani planował rozwodu, bo być może przyszedł czas na rezygnację z małżeństwa. Pomimo to „Dziesięć rzeczy” może być pomocą do poznania samego siebie i inspiracją do mądrych zmian w życiu.
Daphne Kingma, Dziesięć rzeczy, które powinniście zrobić, gdy życie wam się rozpada, Fronda 2015
Leave a Reply