Małgorzata Tomczyńska w swoich badaniach wśród gimnazjalistów próbuje odczytać problem samotności. Specyficznej samotności, którą młody człowiek przeżywa w domu rodzinnym. Przeczytałem opracowanie o naszych wspaniałych gimnazjalistach, (napisałem recenzję, bo to wszak praca magisterska Pani Małgorzaty), przeraziłem się. A może lepiej – zasmuciłem.
Kto jest „osobą zaufaną” dla naszych nastolatków? Kto ma największy wpływ na ich myślenie, poglądy, podejmowane decyzje, działania? W świetle badań przeprowadzonych wśród gimnazjalistów wynika, że największym zaufaniem gimnazjalisty cieszą się:
przyjaciółka/przyjaciel (49%),
koleżanka/kolega (12%),
dziadkowie (11%),
rodzeństwo (13%),
matka (8%),
ojciec (5%),
nauczyciel (2%).
Nie zapominajmy o katechecie, do którego zaufanie deklaruje 0%.
Natomiast największy wpływ na badanych mają:
koleżanki i koledzy (40%),
Internet (26%),
telewizja (14%).
Rodzina gimnazjalisty zajęła miejsca tuż poza podium:
matka (8%),
rodzeństwo (8%),
dziadkowie (2%),
ojciec (2%),
katecheta (0%),
nauczyciele (0%).
Jeżeli do 40% wpływu koleżanek i kolegów dodamy kolejne 40% (telewizja i Internet), zakładając, iż temat rozmów „koleżeńskich” stanowi często… telewizja i Internet, wówczas otrzymujemy okrągłe 80%! Największy wpływ na gimnazjalistę ma świat pozarodzinny. Ojciec ze swoimi 2% wygląda mizernie!
W sumie komentarz jest zbędny! Nawet się cieszę, że pośród rozmaitych możliwości odpowiedzi w ankiecie skierowanej do gimnazjalistów, nie znalazły się dwa słowa: JEZUS CHRYSTUS. Kto wie, może Superstar Chrześcijaństwa nie zdołałby przekroczyć bariery 5%? Przepraszam, że tak strasznie marudzę, tuż przed wakacjami. Może nie wypada… 1050-lecie wiary katolickiej na polskich ziemiach. Lednica. Światowe Dni Młodzieży. Co roku tysiące młodych ludzi przyjmuje sakrament bierzmowania. Tysiące gimnazjalistów. A zatem 5% to byłby całkiem przyzwoity wynik. Dwa razy więcej niż w kategorii „ojciec”. Tak myślę, czytając opracowanie Pani Mgr Tomczyńskiej o samotności gimnazjalisty AD 2016. Pewnie tyle samo, czyli 5% ankietowanych, twierdząco odpowie na stwierdzenie: Codziennie klękam do modlitwy.
Photo credit: Palliativo via Foter.com / CC BY-SA
Leave a Reply