Czy myśleliście kiedyś o Matce Bożej jak o Generale, który prowadzi swoją armię do bitwy? Taki obraz musiał mieć przed oczyma autor Godzinek, gdy w XV wieku nazwał Królową Niebios „mężną białogłową” i „Judyt wojującą”. Taki Jej portret odnajdziecie też w jak najbardziej współczesnych rozważaniach różańcowych opracowanych przez Michaela Vorisa, pt. Broń. Jak skuć bramy piekła Różańcem Świętym.
Różaniec jest modlitwą Matki Bożej, którą podarowała ludziom, to „broń duchowa o wielkiej mocy w bitwie zaświatów”. On chroni nasze dusze, a zarazem osłabia demony, bo przypomina im drogę jaką przeszedł Chrystus, by je ostatecznie pokonać. Różaniec to historia wojny, którą piekło przegrało. Życie Chrystusa, które rozważamy w każdej kolejnej różańcowej tajemnicy, było walką z księciem ciemności i takie też powinno być życie Jego naśladowców. „Katolicy muszą odtworzyć wojowniczość wiary, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie – ale zwłaszcza wewnętrznie.” – pisze Voris – „Staliśmy się delikatni na duszy, zapominając o intensywności walki duchowej i konieczności walki nieustannej.” Dalej cytuje arcybiskupa Fultona Sheena: „Jeśli nie będzie Wielkiego Piątku, nigdy nie będzie Niedzieli Wielkanocnej.”
Michael Voris dobrze wie, że różaniec to jedna z najtrudniejszych modlitw – odmawiając go doświadczamy licznych rozproszeń, oschłości, senności. Ale – jak przekonuje – to co trudne jest jego siłą, ta modlitwa jest jak trening sił specjalnych.
Autor pisze, że Różaniec jest modlitwą szczególnie dla mężczyzn, bo męską rzeczą jest walczyć. W moim odczuciu trochę nie docenia waleczności kobiet – tych matek i babek, które Różańcem wybroniły swoje dzieci i wnuki przed piekłem, których wierna modlitwa przemienia świat. Ale zgadzam się też w pełni, że mężczyźni nie powinni tej broni wypuszczać z rąk.
Rozważania, które opracował Voris są męskie – na każdą z tajemnic patrzy „pod kątem walki, konfliktu, sprzeczności, wyzwania.” Wiedząc z własnego doświadczenia jak trudno się czasem modlić z powodu rozproszeń, autor proponuje metodę, która pomogła mu w ich zwalczaniu, czyli powiązanie odmawianej tajemnicy z krótkim fragmentem Pisma Świętego, które się do niej odnosi. Książka zawiera listę takich przydatnych biblijnych cytatów.
Ojciec Pio mówił o Różańcu: „Podajcie mi moją broń”, Michael Voris zachęca: „Odmawiaj święty Różaniec każdego dnia i pamiętaj o jego mocy.”
Michael Voris, Broń. Jak skuć bramy piekła Różańcem Świętym, Wydawnictwo AA, Kraków 2019
Leave a Reply